Уряд Орбана пролобіював у США скасування гранту для незалежних угорських ЗМІ

П'ятниця, 17 серпня 2018, 14:49

Адміністрація прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана пролобіювала у Вашингтоні скасування гранту від Державного департаменту США для незалежних угорських ЗМІ.

Про це пише The New York Times.

У листопаді минулого року Держдеп США оголосив грант на суму $700 тисяч, щоб допомогти становленню незалежних ЗМІ в Угорщині. Пізніше визначили фіналістів гранту, але після цього у липні несподівано вибір переможця відклали, а Держдеп оголосив, що ці гроші можуть бути використані в інших частинах Європи.

Колишній посол Угорщини в НАТО, а пізніше посол Вашингтоні Андраш Симоні назвав це "величезною перемогою". "Це посилає повідомлення, що в Угорщині все добре, що Угорщина є демократією", - заявив він.

Очевидно, такий крок пов'язаний із тим, що після перемоги Трампа в адміністрації президента США стали більш прихильними до Орбана. Однак велику роль зіграла і лобістська кампанія, яку уряд Угорщини веде у Вашингтоні.

За даними видання, уряд Орбана пожертвував мільйони доларів десяткам американських дослідницьких груп, культурних фондів, стипендіальних фондів та лобістів, більшість коштів йшли через Фонд "Угорські ініціативи", який зареєстрований як компанія в штаті Делавер, але належить він офісу Орбана.

Дані з офіційних джерел свідчать, що уряд Угорщини виділив фонду $15 мільйонів. Невеликі пожертви були здійснені американським аналітичним центрам з питань зовнішньої політики, включаючи два платежі в розмірі $20 тисяч Центру аналізу європейської політики - групі у Вашингтоні, яку тоді очолював Вес Мітчелл, якого Трамп згодом призначив помічником держсекретаря у справах Європи та Євразії.

Уряд Орбана також заплатив більш ніж $2,5 мільйона колишньому республіканському конгресмену Конні Маку IV за лобіювання від імені Угорщини на Капітолійському пагорбі, у тому числі за спробу скасувати той самий грант для угорських ЗМІ.

Мак не знайшов особливої підтримки серед законодавців за винятком групи з 11 республіканців з популістського "Руху Чаювання". У січні ці 11 законодавців написали листа тодішньому держсекретарю Рексу Тіллерсону із вимогою відкликати грант для угорських ЗМІ та відновити дипломатичні контакти на високому рівні з урядом Орбана.

Тіллерсон, ймовірно, проігнорував цей лист. Але в квітні його звільнили і призначили замість нього Майка Помпео. Вже через місяць почалася відлига у стосунках США та Угорщини.

Помпео зустрівся у Вашингтоні зі своїм угорським колегою Петером Сійярто, закінчивши шестирічний період без двосторонніх контактів на високому рівні. У червні Трамп провів телефонну розмову з Орбаном. Попередній президент США Барак Обама з угорським прем’єром жодного разу за дві каденції не говорив по телефону.

Незабаром після цього рішення щодо виділення $700 тисяч для незалежних ЗМІ в Угорщині відклали. Посол США в Будапешті заперечив будь-які політичні мотиви.

"Це не тому, що Сполучені Штати чи я не виступають за свободу преси - це невід'ємна частина демократії, в яку я, і ми віримо дуже, дуже сильно. Ми просто відчули, що це не є проблемою в Угорщині", - сказав він.

Невдовзі після рішення США скасувати грант оголосив про закриття критичний до Орбана угорський журнал "Heti Valasz". Приватний телеканал HirTV був куплений союзником Орбана.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.