Підпал спілки угорців в Ужгороді: трьом полякам загрожує 10-12 років в'язниці

Вівторок, 5 березня 2019, 12:13

У Кракові 4 березня відбувся суд над польськими нападниками на угорський центр в Ужгороді в лютому 2018 року.

Про це пише "Польське радіо".

Трьох поляків - лідера групи Міхала Прокоповича, 21-річного Адріана Марглевського і 25-річного Томаша Рафала Шимков’яка - судять за обвинуваченням у скоєнні злочину терористичної спрямованості, що полягав у нанесенні фашистських символів та підпалі будинку. Прокоповича також звинувачують у фінансуванні цих дій та підбурюванні до них.

За словами прокуратури, такі дії мали "навмисно публічно підбурити до нетерпимості на національній основі між українцями та угорцями", а також призвести до "порушення устрою України та поглибити національні поділи між українцями та угорцями". Прокоповичу загрожує до 12 років позбавлення волі, Марглевському і Шимков’яку – до 10 років.

Адвокати підсудних внесли у понеділок клопотання із проханням зробити судовий процес закритим, мотивуючи це тим, що іноземні медіа, які пишуть про справу, розкрили зображення та особисті дані обвинувачених. Суд відхилив цю заяву.

Марглевський і Шимков’як у понеділок зізналися у своїй участі в акції, однак вони не погодилися із правовою класифікацією їхнього діяння як терористичного акту.

"Метою акції було знищення власності та погіршення відносин між угорською меншиною та Україною, а не підпал будинку центру угорської культури в Ужгороді", – сказав Марглевський.

Декілька разів він повторив, що вони мали тільки пошкодити фасад будівлі та залишити видимі сліди. На запитання про те, чому вони повторили свої дії після першої невдалої спроби, обвинувачені заявили, що перший результат не задовольнив замовників, бо пляшка з "коктейлем Молотова", кинута в будівлю, "відбилася та впала на тротуар", не завдавши пошкоджень центру.

Шимков’як теж пояснив, що він не знав, хто був замовником цієї акції, ані не мав впливу на рішення про її перебіг та повторення. Його завданням, як запевнив він, було записування на камеру, а мотивацією – гроші.

Марглевський і Шимков’як сказали у суді, що кожний з них отримав за атаку на центр в Ужгороді по тисячі злотих до і додатково по тисячі після здійснення нападу.

За словами Шимков’яка, ще до поїздки в Україну було з’ясовано з Прокоповичем, що ця акція не пов’язана із діяльністю радикальної ультраправої організації Falanga, до якої причетний останній.

Шимков’як визнав, що він був колись членом "Фаланги" та брав участь, зокрема, в організованих нею демонстраціях. Марглевський заявив, що ніколи не був членом "Фаланги".

"Я хочу вибачитися перед польською стороною за те, що мої дії могли негативно вплинути на сприйняття нашої країни за кордоном, угорську сторону – перепросити за знищення майна та українську за те, що, як гість у їхній країні, я здійснив такий проступок", – сказав Шимков’як у суді.

Прокопович ще під час минулих засідань наводив докази, що замовником атаки був німецький журналіст Мануель Оксенрайтер, помічник депутата партії "Альтернатива для Німеччини" Маркуса Фронмаєра. Прокопович, у свою чергу, найняв двох співвітчизників для безпосереднього виконання замовлення.

Адвокат одного із обвинувачених попросив у понеділок допитати – у межах міжнародної правової допомоги – Оксенрайтера, аби той роз’яснив, чи спілкувався з Прокоповичем про злочини в Ужгороді.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: