РФ і Білорусь ветували обрання Естонії головою ОБСЄ

Вівторок, 21 листопада 2023, 16:52

Росія разом з Білоруссю наклали вето на затвердження Естонії наступним головою ОБСЄ у 2024 році на засіданні Постійної ради Організації з безпеки і співробітництва в Європі у Відні у вівторок.

Про це повідомила у вівторок речниця МЗС Естонії Бретті Сарапуу в коментарі ERR, передає "Європейська правда".

"Росія і Білорусь наклали вето на кандидатуру Естонії під час голосування послів", – сказала Сарапуу.

Оскільки рішення в ОБСЄ приймаються консенсусом, обрати Естонію головою організації не вдалося.

Відповідаючи на питання, що буде далі, Сарапуу визнала, що ситуація неясна. "Оскільки Естонія є також спільним кандидатом країн Європейського Союзу, ми, безумовно, будемо обговорювати це з іншими країнами ЄС", – зазначила вона.

Сарапуу також сказала, що наступного тижня відбудеться зустріч міністрів закордонних справ ОБСЄ в Скоп'є, столиці нинішньої головуючої країни, Північної Македонії, де, як очікується, це питання знову буде на порядку денному.

Міністр закордонних справ Маргус Тсахкна та голова комітету закордонних справ Рійгікогу Марко Міхкельсон у своїх коментарях підкреслили, що не можна піддаватися тиску Росії.

"Своїми діями Росія блокує роботу всієї організації, адже протягом декількох років Москва не дозволяє затверджувати бюджет організації, організовувати офіційні заходи ОБСЄ, продовжувати польові місії, а також поклала край всім польовим місіям ОБСЄ в Україні, яка стала жертвою російської агресії", – зазначив Тсахкна у своєму письмовому коментарі, в якому він назвав дії Росії гідними жалю.

"Зараз, через Росію і Білорусь, ми опинилися в ситуації, коли ОБСЄ не має затвердженого голови всього за півтора місяця до нового року, хоча Естонія була спільним кандидатом Європейського Союзу на цю посаду з 2020 року", – сказав він.

"На мою думку, Естонія не може і не повинна відмовлятися від своєї кандидатури саме заради захисту європейської архітектури безпеки. Естонські дипломати разом з союзниками і особливо зі Сполученими Штатами повинні показати, що ОБСЄ опинилася в такій ситуації не через нашу кандидатуру, а через російську агресію", – сказав своєю чергою Міхкельсон.

Раніше ЗМІ повідомили, що Мальта отримала пропозицію взяти на себе головування в Організації з безпеки і співробітництва в Європі у 2024 році через те, що кандидатуру Естонії, яка має перебрати цю роль, блокує Росія.

Естонія ще у 2020 році висловила бажання взяти на себе головування в ОБСЄ, що одразу ж викликало спротив Росії. Напруженість загострилась після повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Ще у травні тодішній глава МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто заявляв, що Організації з безпеки і співробітництва в Європі загрожує криза і руйнування через небажання Росії та Білорусі схвалити головування Естонії у 2024 році.

На цьому тлі в ОБСЄ шукають способи зберегти функціонування організації через позицію Росії, яка відмовилась від співпраці, але може ветувати будь-яке рішення.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.