Побороти Кремль у Вашингтоні: хто лобіює інтереси України в США

Понеділок, 21 серпня 2017, 09:26 — , Українська служба "Голосу Америки"
Фото: chicagotribune.com
 

Лобізм є врегульованою законом діяльністю в США. Лобістів наймають для впливу на законодавців та уряд з метою просування політичних чи ділових інтересів.

Послуги лобістів активно використовують як для створення нового іміджу України в США, так і для просування інтересів Кремля. Яскравий приклад – законодавче закріплення санкцій проти РФ. Українська служба "Голосу Америки" аналізує участь лобістів в ухваленні цих принципових змін. Це - перший текст у серії, що готується до публікації у наближчі тижні.

Статтю опубліковано в рамках партнерства з Українською службою "Голосу Америки".

* * * * *

Газпромівський лобіст працював проти розширення санкцій навіть до прийняття Конгресом відповідного законопроекту, повідомило юридичне агентство LegiStorm, наводячи посилання на реєстраційний документ.

Через день після підписання законопроекту про санкції президентом Трампом дочірня компанія "Газпрому"

Nord Stream 2 AG розкрила інформацію про те, що місяць тому вона найняла компанію Capitol Counsel для роботи, зокрема, з питань, пов’язаних з російськими санкціями.

Ця компанія вже працювала в інтересах росіян в 2014 році, будучи іноземним агентом для державного Російського фонду прямих інвестицій, повідомляє LegiStorm.

Лобісти не допомогли – прийнятий і підписаний Трампом закон щодо санкцій законодавчо закріпив протистояння проекту Nord Stream-2 ("Північний потік-2") як один із пріоритетів міжнародної політики США і надав президенту право обмежувати фінансування та постачання товарів і послуг від американських організацій для трубопровідних проектів Росії.

Коментуючи значні зусилля, яких докладає Росія для того, щоб лобіювати проти санкцій, Роберт Макконнелл, співзасновник Фундації США-Україна, голова компанії з урядових зв’язків McConnell & Associates, в інтерв’ю Українській службі "Голосу Америки" зазначив, що Росія витрачає "величезні кошти на лобізм в цьому місті (Вашингтоні). І не все це є в публічному доступі, тому що вони використовують юридичні компанії, які провадять діяльність, що не потребує реєстрації. Але, очевидно, уряд Росії має дуже велике посольство. Такі компанії, як "Газпром", мають представництво, і вони також представляють урядові інтереси".

"Україна навіть теоретично не може робити стільки, скільки Росія", – зазначив Макконнелл, зауваживши, що більшість лобізму для України стосовно санкцій, озброєння і т.п. йде від американців, які переконані, що "сильна та незалежна Україна – в інтересах США".

Хто ж лобіює інтереси України у США?

Звичайно, просування інтересів України в першу чергу є роботою для посольства. Донести позицію України з питання "Північного потоку-2" також допоміг візит голови "Нафтогазу" Андрія Коболєва до Вашингтона наприкінці червня, під час якого делегація намагалась переконати урядовців та аналітиків у Вашингтоні у важливості санкцій проти проекту "Північний потік-2".

Також, за даними Міністерства юстиції США, від імені держави Україна, представленої Радою національних реформ, у Вашингтоні працює щонайменше одна лобістська фірма Barbour Griffits & Rogers (BGR Group).

Витрати BGR на лобізм України склали $300 тис. за першу половину 2017 року, за інформацією Центру відповідальної політики США.

"Порівняно невелика сума для вашингтонських лобістів", – відзначив неназваний представник вашингтонської неурядової організації в коментарі "Голосу Америки".

Питанню просування інтересів України допомагає те, що підтримка України в Конгресі значно поглибилась через війну Путіна проти України – стало більше людей, які занепокоєні через те, що робить Путін, і тому підтримують інтереси України. Це видно з того, як підтримуються закони щодо України.

Однак, за словами Макконнелла, питання корупції є одним з найбільш шкідливих для іміджу України у Вашингтоні: "Хоча Україна зробила багато для подолання корупції, залишилось ще багато чого зробити, і це набридливе питання, яке росіяни дуже ефективно використовують, щоб ставити під сумнів те, чого прагне Україна".

Автор: Оксана Бедратенко, 

Українська служба "Голосу Америки"

Публікується зі змінами від редакції "Європейської правди". Повна републікація потребує письмової згоди; цитування та часткове використання можливі за умови посилання на "Голос Америки"

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.