"Східна Малопольща" і "бандеризм" в Україні: у Польщі відкрили пам’ятники жертвам Волині

фото
Четвер, 12 липня 2018, 11:00

Пам’ятник "Жертвам Волині", присвячений жертвам польсько-українського конфлікту 1943-1945 років, відкрили у Любліні.

Про це пише "Польське радіо".

Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек заявив, що "на Волині сталася небачена трагедія, а злочин геноциду, вчинений там українськими націоналістами, протягом багатьох років замовчувався". Він додав, що нині сильна Україна – в інтересах Польщі, але проблемою є "бандеризм на заході України".

 

"Ми не маємо проблеми з Україною та з українцями, ми ставимося до українців також як до героїв, бо було багато українців, котрі рятували поляків. Праведні українці, котрі рятували поляків, повинні мати пам’ятник", – сказав Чарнек.

"Сильна, здорова, християнська Україна – це також гарантія нашої незалежності та нашої безпеки. Українці не є нашими ворогами, вони наші друзі, їх є багато у Любліні, вони живуть серед нас, дружать з нами. Маємо одну основну проблему, що називається бандеризмом, який призвів до геноциду тоді, і, на жаль, бандеризмом, що нині процвітає у західній Україні, у який дозволяє вплутувати себе українська влада. Про це ми шкодуємо", – підкреслив люблінський воєвода, звертаючись до українського консула, який взяв участь у церемонії відкриття.

 

У свою чергу генеральний консул України в Любліні Василь Павлюк схвально поставився до відкриття пам'ятника.

"Нас нічого не ділить, маємо спільну важку історію. Треба розмовляти про неї, над цим працюють польські та українські історики. Маю надію, що колись ми знайдемо спосіб, аби поставити, як кажуть, крапку над "і", аби припинити нерозуміння, що є в цих історичних питаннях", – сказав він.

"Я прийшов сюди, аби помолитися за упокій цих жертв, котрі невинно загинули у ті страшні часи. Потрібно пам’ятати про них, кожний народ повинен пам’ятати про свої жертви, молитися, встановлювати пам’ятники, пропам’ятні дошки", – додав консул.

Ще один пам’ятник "полякам, убитим українськими націоналістами на Волині, а також українцям, які рятували поляків, ризикуючи власним життям", відкрили на цвинтарі Війська Польського у місті Бєльсько-Бяла на півдні Польщі, на якому написано "Волинь. Східна Малопольща".

Гранітний монумент має форму прямокутника висотою понад 2 м. У порожнині у формі хреста поміщена фігура Ісуса Христа, що виглядає так, ніби вона була знищена під час пожежі.

Напис на пам’ятнику повідомляє: "На честь поляків-жертв геноциду на Волині та у Східній Галичині, вбитих ОУН, УПА та іншими збройними силами українських націоналістів у 1943-1945 роках, та українцям, які рятували поляків від страшної смерті ціною свого власного життя".

На пам’ятнику є також слова святого Івана Павла ІІ, які він сказав 2001 року у Львові: "Нехай завдяки очищенню історичної пам’яті всі будуть готові ставити вище те, що єднає, а не те, що розділяє, щоб разом будувати майбутнє". Автор монумента - Яцек Ґрабовський, який у 1943 році народився в Стрию.

Присутній на церемонії відкриття пам’ятника директор Інституту національної пам’яті Польщі у Катовицях Анджей Шнайдер сказав, що для польсько-українських відносин важливо говорити правду про ті події та гідно вшановувати жертв.

"Умовою майбутньої, доброї співпраці та польсько-українського сусідства, також у контексті присутності в Європейському Союзі, буде історична правда", – заявив він.

Нагадаємо, 27 червня Сейм Польщі ухвалив зміни до оновленого закону про Інститут національної пам’яті, скасувавши статтю, що передбачає кримінальну відповідальність за приписування польському народу злочинів нацистів, однак не став вилучати норми про "злочини українських націоналістів" і згадки про "Східну Малопольщу", а також кримінальну відповідальність за них. Київ заявив, що зміни скандального закону не задовольнили сподівань української сторони.

Детальніше читайте у статті "Волинь втрачає популярність: як Польща відзначила ювілей волинської трагедії".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Реклама: