Дебати в Литві: кандидати в президенти висловились про відносини з РФ

Вівторок, 16 квітня 2019, 14:23

Більшість кандидатів в президенти Литви вважають необхідним дотримуватися спільної з ЄС і НАТО позиції стосовно Росії.

Про це повідомляє "Європейська правда" з посиланням на Delfi.

На дебатах 15 квітня соціал-демократ Вітяніс-Повилас Андрюкайтіс сказав, що у відносинах з Росією Литва повинна дотримуватися позиції ЄС. Такої ж думки європарламентар Валентинас Мазуроніс та прем'єр-міністр Литви Саулюс Скверняліс.

"Не варто підтримувати відносини тільки заради того, щоб їх мати. Це держава, яка грубо порушила міжнародне право, суверенність держав і не дотримується основних принципів недоторканності кордонів. Тому ми повинні твердо підтримати спільну позицію ЄС", - сказав прем'єр.

Депутат Інгрида Шимоніте взагалі дивується з обговорення можливості міняти відносини з Росією. За її словами, сама Росія не змінила свою експансивну політику.

Читайте також
Литва вручила Росії ноту через погрози співробітникам посольства

"Я взагалі не знаю, чому піднімають це питання. Давайте поставимо питання, чи треба змінювати відносини з Росією. Питання, які вирішуємо на технічному рівні, я думаю, на цьому ж рівні повинні вирішуватися і надалі. Питання в тому, чи повинні змінюватися рішення на вищому рівні. Ніщо не змінилося, Крим окупований, Росія порушила міжнародні угоди. Не схоже, що вона буде змінювати свою позицію", - сказала Шимоніте.

За словами філософа Арвідаса Юозайтіса, Росія ніколи не керується економічними інтересами, тому, на його думку, відносини з Росією повинні бути обережними. Юозайтіс вважає, що Литва повинна дотримуватися загальної політики ЄС та НАТО. "У Росії завжди є політична і геополітична мета. Спілкування з Росією не стосується тільки нас, в рамках структури Європи і НАТО воно повинно тривати", - сказав він.

Європарламентар Вальдемар Томашевський сказав, що Литва повинна покращувати відносини з Росією. За його словами, треба враховувати те, що такі великі країни, як Німеччина, співпрацюють з Росією в рамках проекту "Північний потік-2". Поліпшувати відносини з Москвою хоче й депутат Міндовг Пуйдокас. На його думку, Росія є найбільшим торговим партнером Литви.

Читайте також
Литва першою з країн Балтії підписала пакт про оборонну співпрацю з США

"Та політика, яка у нас була - сама агресивна політика в світі щодо Росії - вона не в інтересах наших людей і країни. Литві досить підтримувати основні віхи ЄС і США", - сказав Пуйдокас, проте прем'єр Скверняліс нагадав йому про те, що Росія вже давно не є найбільшим партнером Литви в сфері імпорту та експорту.

"Різка риторика Грибаускайте порушила інтереси Литви, завадила рішенням певних технічних питань", - сказав він.

За словами економіста Гітанаса Науседи, відносини з Росією можуть змінитися лише в тому випадку, якщо вона почне дотримуватися Мінських угод.

Читайте також
Литва і Польща вирішили посилити захист Сувалкського коридору

Тим часом депутат Нагліс Путейкіс не шкодував критики на адресу риторики Далі Грибаускайте щодо Росії. За його словами, Грибаускайте слід брати приклад з президента Естонії: "Можна взяти приклад з президента Естонії, яка знайшла дипломатичний привід для зустрічі з президентом Росії. Цього в останні 10 років дуже не вистачало литовської зовнішній політиці".

У президентських виборах в Литві братимуть участь дев'ять кандидатів. Даля Грибаускайте після двох термінів не може знову стати президентом.

Перший тур президентських виборів в Литві відбудеться 12 травня. Разом з виборами відбудеться референдум щодо подвійного громадянства.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
powered by lun.ua