Бойкот Олімпіади через РФ, відставка уряду Молдови, ракетний спір України та Румунії: новини дня
П'ятниця, 10 лютого 2023, 20:59
Посол ЄС в Україні вважає, що масовані удари РФ по території України у п'ятницю вранці можуть бути реакцією на успішну поїздку президента Володимира Зеленського до низки європейських столиць.
За даними німецьких видань, президент України під час зустрічі з лідерами ЄС передав списки побажань щодо нових поставок озброєнь.
"Те, що роблять українці, дуже розумно… Вони точно знають, що їм потрібно, і знають, про що просити", – прокоментував європейський чиновник.
Тим часом, прем'єр-міністр Молдови Наталія Гаврилиця подала у відставку.
За її словами, Молдова входить у нову фазу, в основі якої – безпека.
Президентка країни Мая Санду запропонувала секретарю Радбезу стати прем'єром.
Все це відбувається на тлі зміни політики Молдови щодо Придністров’я.
Але і це ще далеко не все!
Всі важливі і цікаві новини 10 лютого – у дайджесті "Європейської правди".
Також підписуйтеся і на наш Telegram-канал - так зручніше отримувати дайджести та іншу важливу і цікаву інформацію.
Дводенне турне президента
Президент Володимир Зеленський після дводенного "європейського турне" повернувся до України.
Нагадаємо, спочатку він відвідав Велику Британію 8 лютого. Про його візит читайте в нашому середовому дайджесті.
Підписавши з прем’єром Ріші Сунаком "Лондонську декларацію" про підтримку Британією України, Володимир Зеленський полетів у Париж.
Там у нього відбулася вечеря за зачиненими дверима з лідерами Франції та Німеччини.
Наступного дня президенти Франції та України разом вирушили в Брюссель на саміт ЄС.
Прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні висловила невдоволення тим, що президент Франції і канцлер Німеччини приймали президента України Володимира Зеленського за день до саміту Євросоюзу в Брюсселі.
До речі, в Італії розкритикували прем’єрку. Неучасть Джорджії Мелоні у двох ключових зустрічах Франції та Німеччини, серед яких вечеря з президентом Володимиром Зеленським, викликала в Римі дебати про "ізоляцію в ЄС" прем'єр-міністра Італії Джорджії Мелоні.
Та критикували свого представника не тільки в Італії. Найбільші партії Болгарії розкритикували свого президента, який виступив на саміті проти запровадження ядерних санкцій для РФ. Слід також додати, що США й Британія наклали санкції на колишніх болгарських посадовців за підрив демократії.
Але, повернімося до так званого турне президента України. 9 лютого Зеленський спочатку виступив на засіданні Європарламенту, а потім на саміті лідерів країн Євросоюзу. Докладніше про це і ключові промови – у нашому четверговому дайджесті.
В рамках саміту лідерів ЄС в Брюсселі президент України провів переговори і з прем’єр-міністром Угорщини Віктором Орбаном та запросив його відвідати Київ. Згодом в Угорщині підтвердили запрошення від Володимира Зеленського.
Повертаючись з Брюсселя після участі у саміті ЄС президент Володимир Зеленський зустрівся у польському Жешуві з президентом Анджеєм Дудою. Зустріч президентів Польщі та України відбулася в четвер пізно ввечері і тривала понад дві години.
Тож, другий день саміту лідерів Євросоюзу, 10 лютого, проходив без участі президента України.
За даними Spiegel, глави держав та урядів ЄС домовилися про посилення спільної політики у сфері притулку та міграції.
Лідери на саміті ЄС у Брюсселі домовилися запобігати нелегальному в'їзду з самого початку або зробити його менш привабливим. Це має відбутися, наприклад, шляхом посилення захисту кордонів, прискорення депортації та посилення боротьби з контрабандистами.
Посилити тиск щодо озброєнь
Як ми вже повідомляли, одна із основних цілей турне Зеленського – переконати країни Заходу надати далекобійну зброю і винищувачі.
Президент Франції Еммануель Макрон заявив, що у військовій допомозі Україні він віддає перевагу "більш корисній" і "швидшій" зброї, ніж бойові літаки, а прем’єрка Італії Джорджія Мелоні заявила, що її держава готова відіграти роль у процесі щодо наданя літаків Україні.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що будь-яке рішення про постачання винищувачів в Україну має виходити від НАТО.
Тим часом, Україна офіційно попросила Нідерланди про винищувачі F-16.
"Ми повинні серйозно дивитися на наслідки, це не може статися за одну ніч. Ми повинні бути чесними щодо цього", – сказала міністр оборони Нідерландів Кайса Олленгрен.
Виконувач обов’язків прем’єр-міністра Словаччини Едуард Гегер заявив, що після офіційного запиту України про отримання словацьких МіГ-29 країна може почати переговори з Європейською комісією про умови такого передання.
Як повідомлялось, напередодні на саміті в Брюсселі президент України Володимир Зеленський особисто звернувся до Гегера з проханням поставити винищувачі МіГ-29 для захисту від російської агресії.
Генерал у відставці, колишній командувач військами США в Європі Бен Ходжес вважає, що Захід повинен погодити надання Україні бойової авіації, яка може сприяти військовій перемозі Києва у війні протягом року.
За прогнозом Ходжеса, без західних винищувачів перемога України також відбудеться, але в такому разі військовий розгром Росії може зайняти від трьох до п'яти років.
Та із лідерами країн Євросоюзу Володимир Зеленський говорив не тільки про далекобійну зброю і винищувачі.
Сьогодні німецькі видання повідомили, що президент України під час зустрічі з лідерами ЄС у четвер передав списки побажань щодо нових поставок озброєнь.
За словами співрозмовника DPA, запити України були пристосовані до відповідних військових запасів країн-членів ЄС – це мало на меті посилити тиск на окремі держави, щоб вони надали більше допомоги для протистояння російській агресії.
"Те, що роблять українці, дуже розумно… Вони точно знають, що їм потрібно, і знають, про що просити", – прокоментував європейський чиновник.
На запитання, звідки Україна отримала інформацію про військові запаси країн-членів ЄС, співрозмовник DPA відповів: "Вони поінформовані, у них є контакти". За його словами, з такими можливостями розвідки не дивно, що українці можуть протистояти Росії.
Нова ракетна атака
Ну а після європейського турне президента України Володимира Зеленського Росія здійснила черговий масований ракетний удар.
Голова представництва ЄС в Україні Матті Маасікас вважає, що масовані удари РФ по території України у п'ятницю вранці можуть бути реакцією на успішну поїздку президента Володимира Зеленського до низки європейських столиць.
Під час ракетного обстрілу РФ 10 лютого дві російські крилаті ракети "Калібр" перетнули кордон України з Молдовою, також пролетіли у повітряному просторі Румунії.
Хоча, Міноборони Румунії не підтвердило інформацію про російську ракету над своєю територією – пролетіла за 35 км від кордону.
МЗС Молдови після прольоту російської ракети викликало посла Росії. Влада країни підготувала карту укриттів на випадок надзвичайних ситуацій.
Тим часом, британська розвідка заявила про тактичні успіхи РФ у двох ключових секторах.
Підтримка України
У Литві на радари для України зібрали вже майже 7 млн євро. Їх будуть використовувати у зв’язці із зенітними гарматами L-70, які передає Литва. Ця зброя має бути особливо зручною для боротьби з іранськими дронами "Шахед".
А от Швейцарія досі не дозріла і відхилила запит Іспанії на реекспорт зенітних гармат в Україну.
На фронті світової ізоляції Росії теж відбуваються зрушення. Група з 35 країн, включаючи США, Німеччину, Францію, Велику Британію і Японію, домовилися вимагати відсторонення російських і білоруських спортсменів від участі в Олімпійських іграх 2024 року.
"Ми йдемо в тому напрямку, що нам не знадобиться бойкот, тому що всі країни одностайні", – сказала міністр спорту Литви Юргіта Сюгздініене.
Президент України Володимир Зеленський взяв участь в онлайн-зустрічі за участю 35 міністрів, щоб обговорити заклик до заборони, повідомив речник литовського міністерства спорту.
За словами речника, послання Зеленського учасникам зустрічі полягало в тому, що принципи нейтралітету не можуть бути застосовані до вторгнення Росії в Україну.
Міністр спорту Польщі Каміль Бортнічук запропонував допустити команди, які би складалися з росіян-біженців.
Раніше президент Міжнародного олімпійського комітету Томас Бах закликав Україну відмовитися від погроз бойкоту.
Ще одна новина – через встановлені Заходом граничні ціни Росія скорочує видобуток нафти.
Кризова Молдова
Прем'єр-міністр Молдови Наталія Гаврилиця подала у відставку.
"Якби в уряду було в Молдові стільки ж підтримки, скільки в ЄС, у Брюсселі, ми б домоглися набагато більшого", – додала вона.
За її словами, Молдова входить у нову фазу, в основі якої – безпека.
Президентка країни Мая Санду запропонувала секретарю Радбезу стати прем'єром.
Все це відбувається на тлі зміни політики Молдови щодо Придністров’я.
Країна ухвалила закон, за яким тепер має початися кримінальне переслідування усієї придністровської верхівки. Понад те, під час розгляду закон доповнили нормами, за якими має також початися кримінальне переслідування російського військового керівництва.
Тепер, виходячи із закону, має розпочатися економічна блокада Придністров’я. А примирливі переговори з сепаратистами мають змінитися на примус до реінтеграції.
Утім, реальні наслідки будуть суттєво скромніші, якщо його підпише президентка, йдеться у статті редактора ЄвроПравди Сергія Сидоренка Молдова оголошує "війну" сепаратистам: як планують переслідувати еліту Придністров’я та РФ.
У Туреччині врятували українку
У Туреччині врятували з-під завалів українку та її 4-річного сина.
Рятувальникам вдалося дістатися до народженої в Україні Олени Акгьоль та її 4-річного сина Юкселя. Очевидно, жінка проживає в Туреччині, чи має вона турецьке громадянство, не повідомляється.
Наразі відомо, що стан здоров'я матері та сина задовільний.
Крім того, у Туреччині врятували родину, яка провела під завалами понад 100 годин.
Збитки від землетрусів у Туреччині та Сирії, які відбулися 6 лютого, можуть сягнути $4 млрд.
США виділяють 85 млн доларів на гуманітарну допомогу Туреччині та Сирії у зв’язку із землетрусом.
Польща і Білорусь
У четвер Польща заявила, посилаючись на занепокоєння безпекою, що закриє ключовий пункт пропуску на кордоні з Білоруссю в Бобровниках.
Напередодні МЗС Польщі викликало білоруського дипломата через вирок одному із лідерів Спілки поляків у Білорусі.
Державний прикордонний комітет Білорусі назвав рішення Польщі закрити пункт пропуску між двома країнами як "катастрофічне", заявивши, що це може призвести до колапсу з обох боків кордону.
А сьогодні міністерство закордонних справ Білорусі заявило рішучий протест главі посольства Польщі у зв'язку із закриттям переходу.
Прем’єр Польщі допустив подальше закриття кордону з Білоруссю.
Серед інших новин дня
США хочуть відновити надсекретні програми спостереження в Україні - WP.
Посли G7 закликали Раду відновити електронне декларування для запобігання корупції.
Глава МЗС Словаччини не вибачатиметься перед Угорщиною через заяву про територіальні претензії.
На кордоні України та Румунії відкрили новий автомобільний пункт пропуску.
У Латвії розширили перелік заборонених російських сайтів.
Амстердам забороняє курити канабіс у кварталі червоних ліхтарів.
Протестувальника з прапором Конфедерації у Капітолії засудили до 3 років в’язниці.
Бельгійського євродепутата-фігуранта "Катаргейту" взяли під варту.
Поліція Стокгольма перейшла на особливий режим через підвищений рівень загрози.